Pályázatok
Az Emlékév alkalmával a következő programokat kívánjuk megvalósítani.
Előadások
Dunai Tamás: Szavakat fúvok estje
Dunai Tamás Jászai mari-díjas színművész. A XX. század legszebb magyar verseiből válogató zenés irodalmi esten Szép Ernő, Radnóti Miklós, Babits Mihály, József Attila, Márai Sándor, Nagy László, Devecseri Gábor versei hangzanak el klarinét és szaxofonjátékkal színesítve.
A zene fegyelemre, alázatra, gyakorlásra, pontosságra szoktat és bizonyos helyzetekben remekül helyettesíti a szavakat.
Huzella Péter: Dalok a Dunánál, József Attila megzenésített versei
Kossuth-díjas zeneszerző, gitáros-énekes József Attila verseiből állított össze egy estet.
Bálint András: Radnóti-est
A Kossuth-díjas színművész a saját zsidóságától mániákusan menekülő, majd amiatt tarkón lövetett költőóriás zsidó, magyar és katolikus útkereséseit állította középpontba – mindezt részben saját, sok tekintetben hasonló utat bejárt családja történetein keresztül, régi dokumentumok, levelek, verstöredékek által bemutatva.
Elsősorban Radnóti magyarságát, zsidóságát, katolicizmusát tárgyalja és ezt a korszakot, amiben ez a költészet létrejött és amiben az életmű helyet foglal.
Vetélkedők
A hatvani általános iskolák és gimnázium tanulói részére online és hagyományos vetélkedőt szervezünk, melynek témája Radnóti és a holokauszt témakörét öleli fel. Az online vetélkedőre önállóan jelentkezhetnek a diákok, míg a hagyományos versenyekre csoportok jelentkezését várjuk. A legjobb versenyzők könyvjutalomban részesülnek.
Támogatott összeg: 1 600 000 Ft
---------------------------------------
A „Metelka Ferenc időszaki kiállítás” létrehozásának célja, hogy megismertessük az érdeklődő közönséget Metelka Ferenc életével a róla szóló dokumentumokon, fotókon, tablókon, tárgyakon keresztül. Emlékezünk egy méltatlanul elfeledett, hatvani származású természettudósra, a róla elnevezett fajra, illetve a vizes élőhelyeken (Duna-Tisza közén) élő védett és fokozottan fajokra és az ezzel összefüggő, a természetvédelem szempontjából fontos élőhely-kezelési feladatokra.
Az időszaki kiállítás 3 fő részre lesz tagolva tematikailag:
1. Bemutatásra kerül az általa felfedezett Rhyparioides metelkanus/ Meteleka medvelepke, kifejlett példánya és lárvája, mely fokozottan védett Magyarországon, eszmei értéke: 250.000 Ft. A Vörös könyv szerint: aktuálisan veszélyeztetett faj.
A rovardobozok és tablók segítségével bemutatjuk magát az állatot, megismertetjük a látogatókat a lepke igen különleges életmódjával, tápláléknövényeivel, élőhelyével és az ezzel szorosan kapcsolódó élőhely-kezelési feladatokkal, ezzel is felhívjuk a látogatók figyelmét a természetvédelem fontosságára és ösztönözzük őket a komplex gondolkodásra.
A tablók összeállításában segítségünkre lesznek a Magyar Természettudományi Múzeum zoológus, taxonómus munkatársai, illetve a kiállított példányokat is a Magyar Természettudományi Múzeumtól kölcsönözzük.
3 tablót teszünk közzé:
· Metelka medvelepke bemutatása
· Hasonló vizes élőhelyeken élő lepkék bemutatása
· Vizes élőhelyek (Duna-Tisza köze) élőhely-kezelési feladati bemutatása
Színesítjük az ábrákat a Magyar Posta által 2011-ben kiadott „Magyarország állatvilága: lepkék, pillangók” bélyegsorozat bélyegeit is megtekinthetik az érdeklődők. Itt látható a „Közönséges medvelepke”- bélyeg is. Ezt a lepkefajt Metelka Ferenc is tanulmányozta.
2. Bemutatásra kerül Metelka Ferenc egy méltatlanul elfeledett, hatvani származású természetkutató, gyógyszerész, aki a maga teljességében vizsgálta a természet élőlényeit legyen szó állatról, növényről, szerves, vagy szervetlen kémiáról. Az emlékezésre alkalmat ad nekünk születésének 200. évfordulója. A hatvani születésű gyógyszerész, gyökerei által igen szorosan kötődik a városhoz, mivel édesapja id. Metelka Ferenc a Grassalkovich család uradalmi építésze, fiát utódjának szánta, de Ő a gyógyszerészi pályát választotta, ezek utána került Dabasra, ahol patikát és családot alapított és élete végéig ott élt. Metelka Ferenc életében eredményeit nem publikálta, azt csak halála után, fiatal kutatótársának, Vángel Jenőnek engedélyezte.
3. A kiállítás Metelka Ferenc gyógyszerészi munkásságával is foglalkozik a XIX. század második feléből származó gyógyszerkészítési eszközök bemutatásán keresztül. A tárlókban elhelyezünk patikamérleget, súlyokat, patika edényeket, pirulakészítő eszközöket, melyeket a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár Gyógyszerészettörténeti Gyűjteményéből kölcsönzünk.
A kiállított tárgyak között megtalálhatók lesznek a Rovartani Lapok, illetve más korabeli tudományos periodikumok azon számai is, amelyekben a gyógyszerészről, illetve az általa felfedezett lepkéről szóló cikkek szerepelnek.
Entomológusi, főleg lepideptológusi munkásságát külföldön sokkal jobban ismerték, mint itthon, ezért is tartjuk rendkívüli fontosságúnak ezen kiállítás létrejöttét, mert szeretnénk fölhívni a figyelmet erre a kiváló életpályára, példát mutatva felnőtteknek és diákoknak emberségből, szakmaiságból és arra, hogy a maga teljességében tekintsünk a világra.
Fontos, hogy megismerjük a körülöttünk lévő környezetet, tudományos eredményeket magunkévá téve óvjuk, védjük környezetünket, a természetet és a biológiai sokféleség megőrzését szem előtt tartva adjuk tovább a következő nemzedéknek. Ezen megfontolásból választottuk a hatvani Bajza József Gimnázium Galériáját kiállítótérnek, ahová Hatvan város többi oktatási intézményének diákjai is szívesen ellátogatnak és részt vesznek a pedagógiai programban is.
Megvalósítás éve 2014.
Támogatás: 500.000.-Ft
Célunk, hogy a Cukorgyári Emlékházban összegyűjtött, az egykori gyár történetét, működését, fejlődését bemutató, dokumentumokat, fotókat, térképeket feldolgozzuk, digitalizáljuk. A digitalizálás után kereshetővé válnak a Hatvani Cukorgyárról fennmaradt értékes dokumentumok.
A gyűjteményben megtalálhatók lesznek a gyár történetéhez kapcsolódó dokumentumok, fotók és tárgyi emlékek, valamint a gyár életében fontos szerepet játszó események dokumentumai is.
A feldolgozói munka során a fennmaradt emlékeket, dokumentumokat tartósan meg tudja őrizni a Könyvtár az utókor számára.
A gyűjtemény részei:
Írásos dokumentumok tára
Fotótár
A pályázat megvalósítása folyamatos.
Támogatás: 360.000.-Ft
A Széchenyi Zsigmond Könyvtár Tudósklub programsorozata 2012. őszén vette kezdetét. Azóta havonta egy alkalommal kerül sor a Tudósklub előadására. Az előadásokat a könyvtárban, illetve a város gimnáziumában tartjuk. Az ott tanuló diákok szívesen vesznek részt programjainkon, és a város lakóinak is nyitottak a rendezvények.
A programsorozat összeállítása során fontos szempont volt a tudományos ismeretterjesztés.
Igyekeztünk az egyes tudományágakat közelebb hozni az emberekhez úgy, hogy az adott témába betekintést nyerhessenek. Emellett nagy hangsúlyt fektetünk az előadók rendkívül jó előadókészségére.
Előadóink voltak:
Bujdosó Zoltán főiskolai tanár, az Átalakuló globális kihívások - átalakuló városok
Reisz András meteorológus, A megfigyeléstől az előrejelzésig
Tari Annamária pszichológus, Az Y generáció
Balázs Géza nyelvész, kalandozások ismeretlen nyelvi tájakon
Hajducsek Zoltán természetfotós, A természetfotózás rejtelmei
Lefler Péter főiskolai tanár, Hungarikumok az élelmiszerink között
A programsorozattal az ifjúsági korosztály és a felnőtt lakosság számára egyaránt kínálunk alternatívát a szabadidő hasznos és értelmes eltöltésére. A természettudományos ismeretek széles körű terjesztése révén a könyvtár elősegíti az oktatás színvonalának emelését.
A 2014 évre tervezett „Tudósklub-2014” elnevezésű programsorozat előadásait a 2013-as évhez hasonlóan a különböző világnapokhoz és jeles napokhoz, valamint nemzetközi jelentőségű eseményekhez kapcsoljuk. A nemzetközi világnapok és hazai ünnepek tiszteletére rendezett előadásokkal szeretnénk felhívni a diákok és a felnőttek figyelmét azokra az értékekre, amelyeket óvni, védeni és elsősorban ismerni kell.
Célunk ezekkel az előadásokkal a természettudományos ismeretterjesztés. Könyvtárunk közetlen célja az információ, a minél szélesebb körű ismeretek átadása. Közvetett célja, hogy olvasóvá, tájékozott emberré neveljük az ifjúsági és a felnőtt lakosságot egyaránt.
A projekt célja, hogy a könyvtár szélesebb körben bekapcsolódjon a formális oktatásba és erősödjön a városban a természettudományos ismeretanyag átadásában a szerepe. Célunk, hogy közoktatásban résztvevő gyerekek és tanulók óvodai, tanórai és tanórán kívüli és szabadidős nem formális és informális nevelésének és oktatásának támogatása. A projektbe bevont intézményekkel hosszú távú együttműködést kívánunk kialakítani. Programjaink elsősorban természet és környezetvédelem, fenntartható fejlődés témaköreire oszthatjuk. Közvetlen célunk, hogy megismertessük az érdeklődőket hazánk élővilágával, természeti kincseivel, valamint, hogy felhívjuk a figyelmet a leggyakoribb környezeti problémákra.
Támogatási összeg: 14 305 392 .- HUF
A pályázat céljai:
- Könyvtári szolgáltatások kialakítása, amelyek hozzájárulnak a helyi iskolákban folyó oktatás színvonalának emeléséhez.
- Adatbázisok létrehozása, amelyek lehetőséget biztosítanak a természettudományos, tematikus információs források hozzáféréséhez.
- Többnyelvű interaktív könyvtári honlap kialakítása, amely mindenki számára elérhetővé teszi a különböző szolgáltatásokat, információkat. Az ifjúsági korosztály számára külön felülettel és tartalommal kiegészítve. Akadálymentes felület kialakítása fogyatékossággal élő felhasználók számára.
- A környezeti nevelést segítő különböző adatbázisok létrehozás és szolgáltatása.
- Új társadalmi csoportok bevonása a különböző olvasásnépszerűsítő programok segítségével, valamint az élethosszig tartó tanulás támogatása.
- Digitális kompetenciákat fejlesztő programok szervezése.
Támogatási összeg: 30 959 358.- HUF